Neratov a okolí - Orlické Hory

Léto

Neratov a okolí Neratov a jeho okolí nabízí velké množství turistických cílů jak pro pěší, cyklisty i motorkáře a to jednak na území Čech tak i Polska. Hraniční přechody v Bartošovicích ( 7 km ) nebo v Orlickém Záhoří ( 10 km ) může návštěvník využít pro romantické okružní jízdy po obou stranách hranic. Značené cyklotrasy pro horská i silniční kola Vás zavedou například na Šerlich, Velkou Deštnou, přehradu Pastviny nebo do polského zimního střediska Zieleniec . Významnou turistickou zajímavostí jsou vojenská opevnění, z nich nejnavštěvovanější jsou pevnost Hanička , Bouda nebo Dobrošov.

Doporučujeme např. cyklotrasu : Neratov – Bartošovice ( přechod na polskou stranu), proti proudu řeky Orlice po polské straně Niemojów, Poniatów, Mostowice - zpět na české území v Orlickém Záhoří a po proudu Orlice do Neratova ( cca 36 km ) – zdatnější sportovci však mohou pokračovat po polské straně přes zimním středisko Zieleniec na Šerlich a zpět do Neratova (cca 82 km ), nebo Jiráskovou cestou po hřebeni Orlických hor (cca 106 km).

Motorkáři mnohou navštívit romantické krajiny polských lázeňských měst Duszniki zdroj , Kudowa Zdrój zpět přes Náchod, pevnost Dobrošov, Sedloňov, Chrám Nanebevzetí Panny Mariestředisko Deštné v O.H. na Šerlich a do Neratova.

Přímo v Neratově najdete chrám Nanebevzetí Panny Marie z roku 1723, který je v současné době v rekonstrukci, jeho zvláštností je prosklená střecha. V průběhu roku jsou zde pořádány významné hudební akce, zvláště oblíbené jsou pak poutní slavnosti v měsíci srpnu. V obci je sportovní hřiště na volejbal nebo nohejbal a hezké dětské hřiště.


Zima

Poznejte krásy Orlických hor také v zimním období!

Můžete využít některého z nedalekých lyžařských středisek - Chata Hanuška v ziměŘíčky v Orlických Horách (17 km), Orlické Záhoří (10 km), Bedřichovka (14 km), Deštné v O.Horách. (22 km) a na polské straně velice kvalitně vybavené středisko Zieleniec (24 km).

Pro vyznavače běžeckého lyžování jsou připraveny udržované běžecké stopy po hřebenech hor, které začínají již v Neratově a zavedou Vás například do Říček, Orlického Záhoří, na Šerlich nebo žambereckými lesy přes pevnost Haničku na Zemskou bránu. Po túře jistě zavítáte do útulné neratovské hospody.

Více obrázků naleznete v naší FOTOGALERII